Dokonalé spojení - sport a podnikání

Rozhovor s jednatelem společnosti HIT OFFICE s.r.o. Martinem Šťastným o jeho propojení sportu a podnikání .....

Martine, vím o Vás, že běháte. Informovali jsme kolegy, že jste běžel Ústecký půl maraton. Je to náhodná aktivita nebo se tomu věnujete dlouhodobě?
Myslím si, že náhodné to není, běhám už přibližně 6 let a stále mě to naplňuje.

Proč jste s tím vlastně začal? Co vás k tomu přimělo?
Na prahu 40 roku jsem neznal nic jiného, než práci a odpočinek na gauči. Vzpomínám si, že byl leden, hezky po Vánocích, vážil jsem 98 kilo a na chodbě jsem si potřeboval zavázat tkaničky od bot, v tu chvíli jsme se uvědomil, že přes to břicho to nejde a pokud se sebou něco neudělám, tak další roky budou těžší a těžší, proto jsem začal hledat aktivní způsob odpočinku a způsob, jak se dostat do kondice. Přemýšlel jsem o dietách, různých cvičeních, ale u mě vyhrál běh.

Proč zrovna běh? Pomáhá Vám to i v podnikání?
Běh je všestranná aktivita, která rozvíjí a posiluje celé tělo i osobnost. Je možné běhat kdykoliv a kdekoliv a nepotřebuji k tomu žádné speciální nářadí nebo pomůcky. Když mám volný čas, mohu kdykoliv a kdekoliv vyběhnout, což je prostě super. K tomu mi pomáhá posunovat své hranice a posilovat svou což mi hodně pomáhá i v práci.

Povedlo se vám dostat do kondice, kterou jste si od toho sliboval?
Celkově to byla dlouhá cesta. Nakonec z jednoho cíle dostat se do kondice, vznikl zdravý životní styl, kdy jsem začal pravidelně běhat a přizpůsobil tomu jídelníček. Z již zmíněných 98 kg jsem se postupně dostal na současných 82 kg. Díky zdravému životnímu stylu se nyní cítím lépe, než ve svých 25 letech. Tento aktivně zdravý životní styl bych si chtěl udržet i nadále a rád bych ho doporučil i ostatním.

Jak často běháte?
3x až 4x týdně si jdu zaběhat. Za poslední rok jsem uběhl přes 2400 km.

To je pořádná štreka, je nějaký cíl, který jste si stanovil v začátcích nebo je to pouze vývoj?
Takový cíl jsem v začátcích vůbec neměl. Na začátku jsem se musel do běhání nutit a přemlouvat se. Trošku to i bolelo a mé tělo odporovalo. Musel jsem každý den bojovat sám se sebou. Měl jsem o běhání velmi málo informací a tak jsem začal o běhání číst různé články a knížky. Dokonce jsem začal chodit i do běžecké školy, což mi také pomohlo. Abych měl ještě vyšší motivaci, stanovil jsem si cíle. Mým cílem bylo uběhnout 10 km pod 50 minut a ½ maraton pod 2 hodiny.

Podařilo se Vám stanovené cíle splnit?
Ano, podařilo. Zhruba do roka jsem tyto cíle splnil. Motivovalo mě to natolik, že jsem si stanovil další cíle, chtěl jsem se dále zlepšovat. Je to jako v běžném životě. Každý člověk, který chce být úspěšný, by si měl cíle stanovovat. Rád používám motto „Kdo neví kam jde, se nemůže divit, že přijde úplně jinam, než chtěl“.

Kolik půl maratonů jste v životě už uběhl?
Ústecký půl maraton jsem běžel již po páté, celkově mám zaběhnuto více než 10 půl maratonů. K tomu běhám i kratší závody na 5, 10 i 15 km. Běhám pro radost a k tomu se snažím na sobě pracovat a zlepšovat se.

Půl maratony máte za sebou, neláká vás tedy rovnou maraton?
Zhruba před 2 lety jsem se rozhodl, že bych chtěl zaběhnout maraton pod 4hodiny, a tak jsem se začal postupně připravovat.

Kdy plánujete maraton uběhnout?
Už jsem si ho zaběhl. Před pár týdny jsem maraton, 42,22km běžel v Třeboni s fantastickým výsledkem, v čase 3 hodiny a 44 minut, což předčilo mé očekávání.

Jaké to bylo uběhnout první maraton v životě?
Byla to moje první zkušenost a úžasný pocit! Splnil jsem si tím dlouhodobý sen a cíl. Byla to i velká dřina a práce, ale stálo to za to.

Neláká Vás například Beskydská sedmička? (Ultra maraton, kde na trati musíte překonat 7 horských vrcholů)
Je to zajímavá inspirace, budu o tom přemýšlet. V tuto chvilku bych chtěl absolvovat ještě několik maratonů. Rád bych si potvrdil, že skvělí výkon v Třeboni nebyla náhoda.

Jaké jsou tedy další cíle?
Celý život jsem se snažil dělat věci dlouhodobě. Jak v budování firmy, tak nyní i v běhání a zdravém životním stylu. Proto se nadále budu udržovat v kondici. Běhání a dosahované výkony jsou ukazatelem mé kondice.

Vnímám správně, že smyslem Vašeho života je zlepšovat nejen sebe, ale i podnikání?
Ano. Rád bych zlepšoval a posouval nejen sebe a naší firmu. K tomu bych byl rád, aby naše firma přispívala i ke zlepšení světa. Tím, že vyrábíme ekologicky šetrné výrobky, pomáháme našemu životnímu prostředí a přírodě. Většina našich výrobků je z recyklovaného papíru a je i nadále recyklovatelná.

Ptal jsem se na cíle v běhání, jaké máte cíle s firmou?
 Rád bych, aby naše firma byla ve všech našich výrobcích lídrem v Evropě. Abychom byli pro konkurenci inspirací a pro zákazníky nejspolehlivější dodavatel a partner. Věřím, že s pomocí našich kolegů, zaměstnanců, kteří tvrdě pracují, se nám to brzy podaří.
Vážím si každého pracovníka, který nám pomáhá a profesionálně pracuje na splnění našich společných cílů.
Byl bych šťastný, kdyby každý člověk, který u nás pracuje, byl také šťastný a hrdý na to, že pracuje v rodinné firmě HIT OFFICE.